Počasí sice zatím zimu moc nepřipomíná, ale aktivita maďarských odborářů nasvědčuje tomu, že přituhuje. Už šest dní je těžké projít před budapešťské letiště bez zdržení kvůli stávce bezpečnostního personálu, včera stály maďarské vlaky a celá veřejná doprava v Budapešti měla stát ve čtvrtek dopoledne. Stávka byla odvolána na poslední chvíli.

Těžko chápat požadavky odborářů v čase recese. Maďarsko by se sice mělo z nejhoršího dostat díky 25miliardové půjče od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie, ale vyhráno ještě zdaleka nemá. Parlament včera schvaloval rozpočet a balíček na pomoc bankám, což byla podmínka obou institucí.

O víkendu na zasedání svých socialistů maďarský premiér Ferenc Gyurcsány navrhl něco, co musí otřást každým politikem v krizí zasažené zemi: dva roky před volbami chce, aby výše sociálních výdajů - mimo důchodů - byla na pět až osm let zmrazena. Důchody by rostly jen o inflaci. A to letos důchodci a státní zaměstnanci museli oželet třináctý plat.

Maďarsko čeká příští rok recese, to už je na základě posledních odhadů jisté. Vládě nepříliš nakloněný guvernér centrální banky András Simor odhaduje, že příští rok řady nezaměstnaných rozšíří na sto tisíc lidí a míra nezaměstnanosti tak překoná pro někoho magických deset procent.

Propouštění už dávno začalo a tak je s podivem, že třeba železniční odboráři místo vyjednávání o tom, jak přežít v krizi příští rok, stávkují za zvýšení mezd a za vyplacení jednorázového podílu v přepočtu tisíc eur na osobu z privatizace nákladní dopravy drah.

Premiér Gyurcsány letos asi nebude mít příliš klidné Vánoce. Jeho reformy letos utrpěly zásadní porážku v referendu o poplatcích u lékaře, přišel o koaličního partnera a musí tedy vyjednávat v parlamentu podporu každého zákona a jeho strana se potácí kolem patnácti procent podpory. Do toho přichází recese, která si se zadluženým maďarským státem zjevně nehezky pohraje. Sám premiér odhaduje, že recese bude trvat rok až rok a půl.

Že je situace vážná, pochopila i pravicová opozice, která dosud socialisty a jejich lídra nemilosrdně drtila. Už před včerejším hlasováním v parlamentu dali předáci strany Fidesz najevo, že některá vládní protikrizová opatření podpoří.

Že by to bylo konečně - paradoxně uprostřed krize - blýskání na lepší časy spolupráce pro jinak hluboce rozdělené Maďarsko?