Tomu se říká ostrý start. Válka v Gaze, snížení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu, Sarkozy na Blízkém východě a k tomu ještě změny v české vládě. Skoro by se jeden řekl, že na desetimiliónovou zemi a neurotického premiéra je toho na začátku evropského předsednictví až moc.

A teď ještě k tomu Potužník. Ofenzíva je v ústech mluvčího českého premiéra pro předsednictví defenzívou (nebo to bylo naopak?), čili máme v Bruselu a v arabských zemích z ostudy kabát a přitom to ještě v pátek vypadalo, že jak očekávanou krizi (ruský plyn), tak neočekávanou (válku v Gaze) zvládáme celkem slušně. Ano, o Česku se všeobecně ví, že jeho politika je po roce 1989 spíš proizraelská, ale jako předsednická země bychom se měli podobných výroků vyvarovat. I když se za ně Jiří F. Potužník v podstatě omluvil (zde), tak vzbudil značnou nevoli arabského světa a naopak pochvalu Izraelců.

Jako opačný příklad může sloužit právě plynařská krize. O té čeští diplomaté něco tušili dopředu, mohli se na ni připravit a briskně vydávají stanoviska, i když tlak v potrubí klesá a v krevním oběhu ukrajinských a ruských politiků a plynařů naopak roste. Plynové krize už se pomalu stávají koloritem silvestrovských oslav. Tentokrát si ruský Gazprom najal několik západních PR agentur, aby to vypadalo, že za všechno opravdu mohou Ukrajinci a vyslal do EU svého výkonného šéfa Alexandra Medveděva, který poskytl krátký rozhovor i našemu serveru.


Podívejte se

Výtky by si zasloužila také webová stránka českého předsednictví http://www.eu2009.cz/, která příliš neoplývá přehledností a na níž ještě dnes (4. ledna) některé linky nefungovaly nebo odkazovaly k neexistujícím stránkám.

Ale: český ministr zahraničí už vyjednává na Blízkém východě, Mirek Topolánek se po reorganizaci kabinetu (snad) chystá k dohodě s opozicí a Václav Klaus si bude chystat projev k poslancům Evropského parlamentu na 19. února. České předsednictví se rozběhlo, má za sebou první lapsus a také první pochvaly. Podle prvních dní to vypadá, že pro europředsednictví platí osvědčené pravidlo: úspěchem je udržet složitý stroj unijních mechanismů v chodu bez zádrhelů. Na seznam oficiálních priorit raději v tichosti zapomeňte.