Odhadnout výsledek voleb je poměrně těžké, jak o tom svědčí obrovské chyby v průzkumech třech velkých polských agentur. Ty v neděli večer předvídaly výhru liberálního kandidáta Bronislawa Komorowského o šest a více procent v prvním kole prezidentských voleb. Pondělní realita je jiná: vyhrál jen o čtyři procenta. Za zády se tak vynořil stín roku 2005, kdy konzervativec Lech Kaczyński skončil v prvním kole tři procenta za tehdy velmi populárním liberálním kandidátem Donaldem Tuskem. Ve druhém pak konzervativec liberála převálcoval. Byť nesportovci, Kaczyńští během politického života dokázali několikrát úspěšně zaútočit ze zadních pozic. A ty samé agentury, které se v neděli mýlily, dnes v bleskových průzkumech předpovídají vítězství Komorowského ve druhém kole. Dá se jim věřit?

Členové vládní Občanské platformy jsou nervózní. Regionální bosové Tuskových a Komorowského liberálů vyzvali členy strany i sympatizanty, aby odložili dovolenou, že jde o dalších pět Polska. A Jaroslaw Kaczyński, který skončil druhý a získal více než třetinu voličů, se rozjel do Štětína, aby si získal srdce a hlavně hlasy levicových voličů. Ze Štětína totiž pochází nečekaně úspěšný kandidátl Sjednocené demokratické levice, čili postkomunistů, Grzegorz Napieralski, který nyní čeká, který ze dvou úspěšnějších kandidátů mu zavolá a požádá ho o veřejné vyjádření podpory. „Program naší strany a levice je v mnohém podobný," je věta, kterou od nedělního večera do pondělního poledne řekli nejméně tři vlivní poslanci konzervativců včetně mluvčího štábu Jaroslawa Kaczyńského Pawla Poncyljusze.

Je ironií, že v souboji mezi dvěma pravicovými vizemi Polska budou za dva týdny rozhodovat právě voliči levice, která byla po roce 2005, kdy kvůli skandálům, korupci a optřebovanosti prohrála volby a ocitla se na okraji politického spektra. Nyní, šestnáct měsíců před plánovaným datem parlamentních voleb, se ze zatracovaných postkomunistů díky obdivuhodnému výkonu Grzegorze Napieralského stává opět vážná politická síl. Napieralski měl na počátku volební kampaně podporu zhruba tří procent voličů. V neděli dostal téměř čtrnáct procent a i když zřejmě stáhl část protestních hlasů lidí, kteří vždy volí proti vládě, tak má naději na to, že posílí jak svoji vlastní pozici ve straně rozdělené na různě silná regionální křídla, tak image strany jako volitelné opce.

A proč je druhé kolo soubojem s otevřeným koncem? Proč má důvod Komorowski být nervózní? Konzervativci mají podstatně disciplinovanější voliče než liberálové. Je jich ale málo, někteří experti se domnívají, že ziskem 37 procent Kaczyński jejich potenciál vyčerpal. V ekonomické a sociální oblasti je opravdu program konzervativců bližší levici (například odpor k jedinému skutečně probíranému tématu voleb, privatizaci nemocnic). Kaczyński se disciplinovaně drží svého nového obrazu umírněného politika, která neútočí na všechny okolo. To dělal v letech 2005 až 2007, když byl šéfem nejsilnější vládní strany a premiérem, a liberálové na postoji „antikaczyński" vyhráli volby. Když ale Kaczyński pro prezidentskou kampaň úplně změnil taktiku, tak si s tím jeho protivníci nevědí rady.

Pro druhé kolo nastane „strašení Kaczyńským" nanovo, i když ostří útoků otupuje v pozadí stále přítomný odlesk letecké tragédie a mrtvý bratr prezidentského kandidáta. Na druhé straně, svým způsobem by pro liberálního premiéra vítězství Jaroslawa Kaczyńského (které připustil třeba i jeden z jeho hlavních odpůrců, šéfredaktor největšího listu Adam Michnik) bylo výhodné: mohl by se dále vymlouvat, že kvůli vetu prezidenta nemůže prosazovat slibované reformy státních financí.