Pokud jako já vlastníte jednu nebo více map Budapešti, tak si je pečlivě uschovejte. Během několika následujících měsíců se z nich stanou historické dokumenty, neboť na radnici ovládané jako celý zbytek Maďarska konzervativci ze strany Fidesz se chystají přejmenovat některé ulice a náměstí a přestěhovat nejméně jeden pomník.

Primátor Budapešti István Tarlós je ovšem uvážlivý konzervativec a nechce se pustit do křížku s domácími odpůrci a bývalou okupační mocností najednou, proto jsou přípravy na změnu jmen svázaných se Sovětským svazem spíš pozvolné. Tarlós je v úřadu od říjnových voleb, ale teprve před dvěma týdny městská rada zbavila čestného občanství Budapešti Josifa Stalina – spolu s dalšími nepřáteli maďarského národa, vesměs rakouskými a ruskými generály, kteří se podíleli v roce 1848 na potlačení uherské revolty.

S náměstími je to delikátnější. Asi každý návštěvník maďarského hlavního města zaznamenal, že Moskevské náměstí (Moszkva tér) je důležitý komunikační uzel. Už v roce 2001 tehdy radnice ovládaná socialisty a liberály odmítla návrh konzervativců, aby se náměstí opět jmenovalo po Kálmánu Széllovi, úspěšném politikovi a národohospodáři z druhé poloviny 19. století. Hlavním zdůvodněním bylo, že přejmenování by bylo příliš drahé, protože by se muselo změnit značení celé budapešťské MDH. Ideologický argument – že náměstí takto nazval komunistický diktátor Mátyás Rákosi – byl odmítnut až loni v září před místními volbami hlavně proto, že ho navrhovalo extremistické hnutí Jobbik, argumentující hlavně tak, že „je to ostuda“ mít takové jméno uprostřed hlavního města.

István Tarlós, zvolený na kandidátce Fideszu, ale nikoli člen strany, v nově rozvířené debatě řekl, že nemá na navrácení starého jména jednoznačný názor. To poněkud zneklidňuje krajní konzervativce poukazující na to, že jméno všemi Budapešťany známého náměstí je připomínkou nenáviděné sovětské okupace a potlačení povstání v roce 1956.

Jisté oživení ovšem nastalo, když Tárlos podpořil nápad radnice pátého obvodu (centrum Pešti), který by se měl tento týden v městské radě diskutovat: přejmenovat dosavadní Rooseveltovo náměstí na náměstí Széchenyiho po velkém reformátorovi z první poloviny 19. století. Důvod je podle iniciátora změny, předsedy Maďarské akademie věd Józsefa Pálinkáse, jednoduchý: místo uprostřed města nemá s Rooseveltem nic společného, zato na na něj ústí proslulý řetězový most a stojí u něj akademie, obojí těsně spjaté s Istvánem Széchenyim.

A ještě větší zájem může po zkušenosti Estonska z roku 2007 se stěhováním pomníku sovětských vojáků vyvolat nápad odstěhovat z Náměstí svobody (Szabadság tér, ve vládní čtvrti v centru) pomník sovětským vojákům a přejmenovat ho na Rooseveltovo. Turisté se starými mapami sice budou zmateni, ale logiku to má, protože právě tady sídlí americké velvyslanectví. Pomník sovětským vojákům je jediná veřejná stavba ve městě vedle parlamentu, která má stalou ochranku a plot s ostnatným drátem. Maďaři totiž Sovětům (Rusům) nemohou zapomenout rok 1956 a dávali to na pomníku patřičně najevo.

Tarlós ujistil, že nechce vyvolávat diplomatické rozepře a přesun tudíž není aktuální. Tiskové oddělení radnice na dotaz HN odpovědělo, že v tuto chvíli se k tématu nemůže vyjadřovat, protože prostřednictvím ministerstva zahraničí probíhají jednání s Moskvou.

Jak tato historická revizionisticko přejmenovavácí bramboračka dopadne, není zatím vůbec jisté. Co ale jisté je, že pokud cestujete do Budapešti, letadlem, tak přistanete na nově pojmenovaném Budepešťském mezinárodním letišti Ferenze Liszta. V roce 200. výročí narození tohoto hudebního skladatele taková změna ve výše zmíněném kontextu vypadá téměř přirozeně – i když ve vládě kvůli ní vznikla hádka, kabinet zrušil dosavadní „Komisi pro zeměpisné názvy“ a vytvořil novou, menší a s menšími pravomocemi. Ale to už je jiný příběh.