Minulý, současný a především budoucí vládce Slovenska, předseda levicové strany Směr – sociální demokracie Robert Fico nerad dává rozhovory. Ani není vášnivý blogger, jeho poslední blog má datum 27. července. Minulý týden se ale po iracionálním pádu středopravicové vlády stal – přinejmenším ve svých očích – zachráncem budoucnosti eurozóny. Z tohoto titulu musel poskytnout několik rozhovorů, z nichž je možné vyčíst, kam a jak chce se Slovensko vést.

Vzhledem k tomu, že mu včera zveřejněný bleskový průzkum agentury Polis pro deník Plus jeden den přisoudil zisk 45 procent hlasů a tím pádem možnost sestavit vládu jedné strany, je užitečné se se základními myšlenkami budoucího premiéra seznámit. Rozhovory byly tři: pro nejčtenější seriózní deník Sme, pro levicový deník Pravda a pro slovenské Hospodárské noviny. Závěr je jediný: Fico si připravuje půdu pro povolební koalici s jednou ze tří stran, jejichž zástupci dovedou Slovensko k předčasným volbám 10. března.

 

O vládě Ivety Radičové

Pravicová vláda selhala v tom, že nenastartovala žádné projekty, které by podporovaly hospodářský růst. (HN)

Naše vláda by nerušila zveřejňování smluv (státních firem a úřadů na internetu). (Sme)

Reforma je ve vnímání vlády zdražování, nic jiného. (HN)

Za rozklad si může sama, protože se daly dohromady nesourodé strany, které spolu nemají co dělat. Ideologicky, hodnotově. (Sme)

Překvapilo mě, že vláda padla.... Potvrzuje to, že když pouštíte do politiky iracionální lidi, tak budou přijímat iracionální rozhodnutí. (Pravda)

 

O výsledku voleb

Polovinu nezíská nikdo, ale můžeme se k ní blížit. (Sme)

V tomto turbulentním politickém systému založeném na mnoha stranách to pravděpodobně na Slovensku nedošlo tak daleko, aby jedna strana mohla vyhrát volby. Spíš jsme odkazaní na koalice, které budou těžko vznikat. (Pravda)

O vládě po volbách

Kladl bych důraz na absolutní stabilitu a proevropskou orientaci vlády. To jsou dvě největší hodnoty, které musí mít. (Sme)

Nejlepší jsou dvě vnitřně konsolidované strany, které se navzájem kontrolují, mají absolutně stejné názory na evropské projekty a přibližně stejný pohled na to, co je třeba dělat doma. (Sme)

Nikdy jsme nevylučovali žádné strany z politické spolupráce. (Pravda)

 

O spolupráci s SDKÚ Mikuláše Dzurindy

Pravice říká, že pojďme omezovat sociální standard lidí. My říkáme, že musí být větší míra solidarity silných s těmi, kteří tak silní nejsou. Už tady je principiální rozdíl. (Sme)

Jsme oba profesionální politici. Na nich si vážím, že umějí rozdávat údery i přijímat, ale když se potkají na chodbě, tak se k sobě chovají normálně....... Kdybych se urazil za to, co o mě všechno řekl, nebo on vůči mě – a to jsme ho shodili z křesla volebního lídra kvůli finančnímu skandálu SDKÚ – tak se obcházíme na sto metrů a nejsme schopni komunikovat. Jsme ale předsedové dvou pravděpodobně nejvýznamnějších politických subjektů na Slovensku a musíme komunikovat. (HN)

 

O ekonomické politice po volbách

Míra přerozdělení je v této zemí nesprávná. (Sme)

Cesta je hledat zdroje a podporovat hospodářský růst. Ale nebudeme souhlasit s dalším snižováním sociálního standardu, například zvyšováním DPH. (HN)

Máme čtyři základní opatření. Za prvé, zavést okamžitě 25 procentní daň pro lidi, kteří vydělávají víc než 33 tisíc eur ročně. Zavést 22 procentní daň z příjmu pro právnické osoby ve firmách ze ziskem větším než miliarda korun, zavést pětiprocentní daň z dividend, pokud je dividenda použita na soukromé účely. A zavést takový bankovní odvod, který do státního rozpočtu přinese 180 miliónů eur. Dohromady tyto čtyři věci přilijí do rozpočtu 450 až 500 miliónů eur. (HN)

Budou se muset vrátit změny, které vládní koalice přijala v druhém pilíři důchodového systému. Zákoník práce vznikl obrovském konfliktu, zase se vrátí zpět. Transformace nemocnic je příprava na privatizaci, to odmítáme. (HN)

Pokud budeme ve vládě, budeme tlačit na velké veřejné investice. (HN)

Pokud jde o dluh a deficit, vím, kde jsou hranice. Přimeřené považujeme maastrichtské kritérium dluhu 60 procent (HN)

O kampani uprostřed zimy

V úterý sednu do auta a vrátím se 9. března z volební kampaně a udělám vše prot to, aby výsledek Směru byl nadstandardní. (HN)

Povinnosti politiků je najít východisko z traumatu, do kterého vládní koalice Slovensko dostala. Tam se nehledí na sníh, ani na ledovku, ani na bláto, ani vítr, ani na déšť. (Pravda)