Rozhodnutí řeckého premiéra Jorgose Papandrea vyhlásit referendum o nejnovějším úsporném balíčku zaskočilo v podstatě všechny: obyčejné Řeky, Papandreovy spolustraníky i opozici, řecké partnery v eurozóně, která se tak těžce a složitě dohaduje o pomoci zadlužené zemi.

Zatím nikdo nepřinesl věrohodné vysvětlení, proč to řecký premiér udělal. Nabízí se pouze srovnání s rituální politickou sebevraždou Richarda Sulíka na Slovensku, který podobným krokem složil středopravou vládu. Možná už má americký rodák Papandreu dost neustálého dohadování se svými krajany, kteří asi nechápou, kde a proč se země ocitla, a chce se vrátit k akademické kariéře.
Pád finančních trhů svědčí o jednom: Řecko se stalo ještě méně předvídatelnou zemí než doposud. Jeho státní bankrot Papandreovým rozhodnutím fakticky začal. Evropští politici sice posílají do oficiálních vyjádření slovíčka "no comment", ale za zavřenými dveřmi to vře.
V polovině listopadu má Řecko dostat dalších osm miliard eur půjčky, což Řekům vydrží tak do poloviny ledna. Potom není jisté vůbec nic.