Jako konec iluzí o stavu demokracie na Slovensku označil slovensko-kanadský novinář Tom Nicholson osud spisu Gorila, který nyní otřásá slovenskou politikou. Tedy spíš šimrá slovenské politiky, protože Nicholson se neúspěšně snažil spis nabídnout ke zpracování několika slovenským médiím, ale dosud se ho každý tak trochu bál.

O co jde? Jde hlavně o záznam odposlechů z jistého bytu v Bratislavě, kde se setkával zástupce finanční skupiny Penta s politiky z takřka všech stran politického spektra.

Při správném vyšetřování by prý mohl dokázat korupci za druhé vlády Mikuláše Dzurindy v letech 2002 až 2006. Nebo prokázat, že jedna finanční skupina rozhoduje o způsobu privatizace na Slovensku, protože o to šlo především.
Podle Nicholsona, který poskytl rozhovor listu Sme, ukazuje spis na dvě věci: že systém politických stran je podfinancovaný a že základy demokracie na Slovensku nejsou hluboké, když se dají v parlamentě koupit hlasy a „nějaká finanční skupina rozhoduje, že je třeba dále privatizovat, aby se zachovaly příjmy“.
Gorilu dvakrát vyšetřovala policie a dvakrát se vyšetřování jaksi zadrhlo. Nyní je o spis, jehož kopií podle Nicholsona koluje už celá řada, opět zájem, protože ho před Vánocemi někdo vyvěsil na web. Blíží se předčasné volby, takže o munici na politické protivníky je a bude zájem. Jenže tady jsou namočení téměř všichni. Takže jde o systémový problém korupce politického systému.
Podle analýzy problému korupce na Slovensku, která je součástí každoroční Souhrné zprávy o stavu společnosti, jež vydává bratislavský Institut pro veřejné otázky (IVO), je nejzkorumpovanějším prostředím na Slovensku soudnictví, až na druhém místě je partajní korupce. Na soudnictví se také zaměřila po svém nástupu předloni vláda Ivety Radičové.
Její kabinet se nicméně nejvíc proslavil povinným zveřejňováním smluv veřejného sektoru na internetu. Autoři studie IVO také Radičové a jejímu týmu dali – pokud jde o uvědomění si problému korupce – nejvyšší známku ze všech dosavadních slovenských vlád. A protože nemohli předpokládat tak brzký pád vlády, prorokovali ve zprávě o vývoje na slovensku za rok 2010, že rok 2011 bude z hlediska boje proti korupci znamenat na Slovensku obrat k lepšímu.
Volby v březnu ale vyhraje Robert Fico a jeho strana Směr-sociální demokracie, která se za doby své vlády v letech 2006 až 2010 proslavila spíše řadou podezřelých kauz než protikorupčním bojem (či aspoň protikorupční rétorikou). Fico před volbami 2010 jako gesto vůči voličům pouze prosadil zákon o prokazování původu majetku u politiků a veřejně činných osob. Experti totiž tvrdí, že ho lze jednoduše obejít.
Ze systémového hlediska bude zajímavé, s kým Fico po volbách utvoří volební koalici, protože i za předpokladu drtivého volebního vítězství zřejmě nebude riskovat, že v době krize eurozóny ponese všechnu tíhu nepopulárních rozhodnutí sám. V úvahu v tuto chvíli připadají dzurindovci nebo křesťanští demokraté. Obě strany jsou podle Gorily spojené s korupcí. Nejen z tohoto důvodu tak vyhlídky Slovenska pro tento rok nejsou příliš radostné.
A to přitom Slovensko bodovalo v posledním hodnocení americké nevládní organizace Freedom House, která ve zprávě „Národy v přechodu“ (Nations in Transit) od roku 1995 pravidelně monitoruje stav demokracie.
Slovensko si v loňské zprávě polepšilo v oblasti volebního procesu, demokratické vlády, soudnictví a jeho nezávislosti a v boji proti korupci. Protože celkově zpráva spíš prorokuje návrat autoritářství v poskomunistickém světě, bylo hodnocení Slovenska pozitivním sdělením.
Ale předpokládaný návrat Roberta Fica, který je především populistou, nabízí  povinně skeptické hodnocení. Předseda Směru může jen příjemně překvapit. Směr a na něj napojené finanční skupiny jsou na přeživání současného systému závislé, takže očekávat jeho proměnu je nereálné.
Podle Toma Nicholsona se bez zásadní změny systému a vlády podezření obsažená v Gorile nikdy ani nezačnou pořádně vyšetřovat. Lakmusovým papírkem může být vydání Nicholsonovy knihy o Gorile a jejím osudu. Nicholson totiž hledá vydavatele, neboť ten současný se zalekl předvolební atmosféry.