Jerome Klapka Jerome se svými Třemi muži ve člunu (o psu nemluvě) proslavil jako humorista. Až bude někdo sepisovat maďarské dějiny po roce 2010, moc k popukání to asi nebude, i když pohled na tři klíčové muže, o něž premiér Viktor Orbán opírá svoji moc, někdy chápanou až jako královsky absolutistickou, k porovnání se slavným románem svádí. Ti tři jsou Árpád Habony, Lájosz Simicska a Sándor Pintér. Oficiální vládní funkci – ministra vnitra – má jen posledně jmenovaný.

O dvaačtyřicetiletém Árpádu Habonym, který je Orbánovým komunikačním poradcem, se toho příliš neví. Loni v březnu přitáhl pozornost bulváru, když se na jedné oslavě objevil po boku herečky a sexbomby, kterou vyměnil za manželku a malé dítě. Podle týdeníku Economist je Habony, jež nemá ani žádnou stranickou funkci ve Fideszu, autorem Orbánova image jako muže z lidu, který nehovoří komplikovaným jazykem.

Orbán má pověst vůdce, který si jen tak nenechá radit a má ve všem poslední slovo, takže vlastně není jasné, na co potřebuje komunikačního poradce, ale budiž. Druzí dva muži jsou dlouholetými Orbánovými spolupracovníky. Lájosz Simicska je Orbánovým spolubydlícím z vysokoškolské koleje a býval oficiálním pokladníkem strany Fidesz. Za doby první Orbánovy vlády v letech 1998 až 2002 byl chvíli i ředitelem daňové správy. Nyní je úspěšným podnikatelem a podle toho, co se vypráví v budapešťských kavárnách, nikdy pokladníkem Fideszu být nepřestal.

Časté změny zákonů pomocí dvoutřetinové většiny Fideszu v parlamentu, občas - náhodou? - postihnou konkurenty firem, s nimiž je Simicska oficiálně i neoficiálně spojen. Má například reklamní agenturu, jejímž hlavním konkurentem byla španělskou skupinou ESMA vlastněná jiná reklamka, blízká dříve vládnoucím socialistům. Fidesz odhlasoval ovšem takovou úpravu dopravního zákona, který zakázal jisté druhy reklam podél silnic, v nichž byla ESMA silnější než konkurence kontrolovaná Simicskou. V maďarských médiích čas od času vyplují na povrch některá podezření, ale zůstane u nich jako na podzim, když internetové portály informovaly o tendrech na evropské kampaně za unijní peníze, které získaly Simicskou kontrolované firmy.

Ne náhodou se – také po kavárnách – hovoří o tom, že Fidesz nechce nyní získat jen kontrolu nad politickým systémem, ale i nad černým financováním stran, které podle maďarské pobočky Transparency International dlouhá léta základem korupce v Maďarsku a kde si ani jedna strana nemá na co stěžovat, protože stát tunelovali všichni. Pouze zisk se dělil v poměru 60 ku 40 ve prospěch právě vládnoucí strany. Nyní chce Fidesz vše a od státních zakázek odstřihává firmy, které byly či jsou tak či onak spojeny se socialisty či liberály.

S veřejnými zakázkami, hlavně těmi municipálními v Budapešti, souvisí i jméno Sándora Pintéra. V porovnání s ním je Vít Bárta břídil. Každý vládce potřebuje mít pod kontrolou klíčové ozbrojené složky a hlavně tajné služby, což bývalý policista a v letech 1998 až 2002 také Orbánův ministr vnitra Pintér obstarává pro Orbána dostatečně.

Výměnou za to jeho firma CBSZ, kterou údajně po návratu do politiky prodal, dostává zajímavé zakázky. Loni v srpnu například CBSZ, respektive jedna její dceřiná společnost, dostala podle serveru origo.hu přímo přidělenou zakázku od státu na dopravu a strážení zdravotnického materiálu. Výběrové řízení se nekonalo, protože prý zakázka nedosahovala takového objemu, aby bylo nutné ji soutěžit. Podobně snadno získává různé municipální zakázky v Budapešti.

Hlavním Pintérovým úkolem je ale naprostá centralizace bezpečnostních složek. Jedním z nových kontroverzních zákonů, které Fidesz prosazuje, je návrh na vytvoření nové tajné služby, která by měla přístup do všech databází a byla jakýmsi „nejvyšším bratrem“.

Jeden můj maďarský známý kdysi stranu Fidesz přirovnal k pyramidě, na jejímž vrcholu stojí všemocný Viktor Orbán. Bez pánů Habonyho, Simecsky a Pintéra by tam nestál. Ve střední Evropě nejsou výjimkou. Bohužel.