Maďarská vládní strana Fidesz razantně odmítla návrh opozice, aby byl zveřejněn seznam agentů a spolupracovníků komunistické tajné policie. I přesto, že dekomunizace a změna politického systému vzniklého po roce 1989 „tajnou dohodou“ komunistů s opozicí je v rétorice premiéra Viktora Orbána a jeho podřízených jedním z ústředních témat.

V Budapešti se ale v kuolárech hovoří o tom, že Fidesz by mohl mít v případě takového zveřejnění problémy sám se sebou. Ohledně spolupráce s komunistickou tajnou policií se i o nejvyšší představitelích Fideszu šušká mnohé, ale dva případy se považují za prokázané:

Bývalý poslanec strany Fidesz Károly Szita byl podle spisů, zveřejněných deníkem Népszabadság v roce 2005 spolupracovníkem komunistické vojenské tajné policie. Na poslanecký mandát sice po zveřejnění spisu rezignoval, ale byl od té doby dvakrát zvolen do funkce starosty rodného města Kaposvár.

Péter Heltai byl jedním z prominentních novinářů spojených se stranou Fidesz.Po volebním vítězství v roce 2010 byl spoluautorem neblaze proslulého mediálního zákona, kterým Fidesz zvýšil kontrolu na veřejnoprávními i soukromými médii. Podle serveru origo.hu či mandiner.hu a dalších médií byl Heltai v osmdesátých letech informátorem rumunské tajné služby Securitate v rodné Kluži a sledoval své přátele v disentu. Heltai se ještě nedávno objevoval po boku ministra Tamáse Fellegiho, který vyjednává o záchranné půjčce pro Maďarsko u Mezinárodního měnového fondu.

Maďaři mají v těchto týdnech jiné, většinou hospodářsko-existečnční starosti, takže je lustrace tolik netrápí. Vládní představitelé při rozhovorech se zahraničními novináři ale nezapomínají zdůrazňovat, že politická změna po roce 1989 nebyla dotáhnuta do konce. Z řad bývalých komunistů se obvinění dočkal například socialistický premiér Péter Medgyessy, pod jehož vedením socialisté porazili Fidesz ve volbách v roce 2002. Kvůli obvinění ze spolupráce s komunistickou rozvědkou odstoupil z postu premiéra v roce 2004.

Nejnověji nápad s lustracemi a otevřením archívů vytáhla nejmladší parlamentní strana, zeleně liberální Politika může být jiná (LMP). Její návrh na zveřejnění jmen agentů ale dvoutřetinová většina Fideszu smetla ze stolu. Místo toho minulý týden premiér Orbán slavnostně oznámil, že do poloviny května bude připraveno založení Ústavu národní paměti, který by měl zločiny komunismu zkoumat a spravovat archívy.

Komentátor András Stumpf z pravicového týdeníku Heti Valász se domnívá, že otevřením archívů by byl poškozen hlavně Fidesz a církve se stranou spojené, protože postkomunisté archívy během svých vlád vyčistili. „LMP návrh předložilo proto, aby se ukázalo jako jiná opozice, nespojená s bývalými socialisticko-liberálními vládami,“ říká Stumpf. Zní to logicky. Fidesz v tuto chvíli nemá na politické scéně vážného soupeře. Socialisté, tedy bývalí komunisté, se pomalu rozpadají a liberálové už fakticky neexistují.

Zajímavé je také to, že poslanci Fideszu jsou v názoru na otevření archívů rozděleni, což se od drtivého volebního vítězství před téměř dvěma lety snad doposud ještě nestalo. „Polovina říká ano, polovina ne. Je to jedno z mála témat, které Fidesz otevřeně dělí a poslanci o tom mluví,“ říká Stumpf.

Případ opakované zvoleného starosty Kaposváru by mohl svědčit o tom, že i pravicovým voličům je spolupráce s komunistickou bezpečností jedno. Ale nelze zapomenout, že Fidesz už byl jednou u moci. I jeho politici si v letech 1998 až 2002 mohli s archívy dělat, co chtěli.

Zsolt Németh, jeden ze zakladatelů Fideszu a nyní náměstek ministra zahraničí, se při otázce na otevření archívů při setkání se skupinou zahraničních novinářů minulý týden ošil. „Protože maďarské archívy jsou nejotevřenější, k vědeckému zkoumání je otevřeno 75 procent archívů,“ řekl na otázku, proč se Fidesz obává otevřít archívy komunistických tajných služeb. Podle něj je potřeba nejprve ustavit Ústav národní paměti, který už jiné státy mají. Ten pak bude archívy spravovat. Pak dodal ještě, že je třeba chránit postižené, tedy oběti komunismu, před zveřejněním jejich údajů. „A ve hře jsou i legitimní obavy o národní bezpečnost, tedy ochranu současných a budoucích agentů,“ pravil Németh. Komise připravující vznik nového institutu má do poloviny května připravit podklady a pravidla. „Dospět k vyváženému řešení je opravdu těžké,“ pravil. Nezapomněl dodat, že Fidesz je antikomunistická strana.

Spor kolem zveřejnění jmen agentů dělá dojem, že Ústav národní paměti bude další institucí, kterou Fidesz zřídí proto, aby mohl více ovládat další část maďarského veřejného života – tu, která se týká minulosti. „Kdo řídí minulost, řídí i budoucnost,“ napsal George Orwell v nesmrtelném díle 1984.