Evropská unie chystá pro vítěze nedělních řeckých voleb úlevy, pokud tento se rozhodne držet podmínek dosavadních půjček, kterými Brusel podržel aténských rozpočet. Nižší úroky a delší dobu splatnosti půjček a další investice do veřejných programů prostřednictvím Evropské investiční banky dostane zcela určitě šéf konzervativní Nové demokracie, pokud bude míst dost křesel k sestavení většiny. Tomu nasvědčují průzkumy, které se ale nesmí v Řecku zveřejňovat.

Pokud vyhraje levicová Syriza, není takový podpůrný program vyloučen, ale ani není jistý. Syriza je poněkud nevypočitatelný partner a šéf tohoto uskupení více či méně radikálních levicových skupin Alexis Tsipras v posledních dnech zmírnil svůj radikální tón a snažil se uklidnit trhy například i článkem ve Financial Times.

Ale zatímco se tedy Brusel snaží před klíčovým hlasováním postupovat racionálně, zbytek Evropy má už Řeků trochu plné zuby. Nejlépe to dávají najevo kreslíři, inspirovaní navíc způsobem, jakým Řecko hraje na mistrovství Evropy ve fotbale.

"Chci vyměnit moje řecká eura za německá eura". Tento vtip ilustruje fakt, že Řekové sice nechtějí dělat úspory a měnit ekonomiku, ale zároveň osmdesát procent z nich chce zůstat v eurozóně a platit eurem.

 

Tento vtípek naráží na úvodní zápas fotbalového eura. "Hele, jedno euro!" říká (maďarsky) řecký fotbalista.

 

A tady máme opět řeckého fotbalistu s nápisem "Německo" na místě, kde obvykle bývá logo sponzora. "Jsme Řecko – oni jsou jen naši sponzoři."

A tady jeden slovanský, který měl velký úspěch na polském Facebooku, o skupině A fotbalového Eura narážející na staroslovanskou legendu o třech bratřích, jejichž lid se postupně usadil v Evropě.

"Skupina A, čili Lech, Čech a Rus".

"A kde je Řek?"  

"Ale, už mě sr.. s tím svým "olivečku, olivečku"."