Je možná příliš zjednodušující napsat, že osud Maďarska je v rukou soudů. Ale spory, které se v těchto dnech rozhodují u maďarských soudů o osud vládou nařízeného desetiprocentního snížení cen energií od 1. ledna letošního roku, ukážou, jak daleko je vláda Viktora Orbána ochotna zajít ve snaze rok před parlamentními volbami pojistit si co nejvýhodnější pozici.

Městský soud v Budapešti má tento týden rozhodnout o žalobě dodavatelů elektřiny na státní regulační úřad HEO, jehož prostřednictvím vláda nařídila snížit ceny maloodběratelům. Minulý týden soud první instance rozhodl ve prospěch dodavatelů plynu a případ se posunul do odvolacího řízení.

To celé se odehrává na pozadí širšího sporu mezi vládní stranou Fidesz na jedné straně a opozicí a Evropskou unií na straně druhé o nový ústavní dodatek.

Komentář listu Népszabadság byl minulý týden poměrně přesný: Orbánově týmu se podařilo odvést pozornost médií a veřejnost od debaty o ústavním dodatku k diskusi o soudním rozhodnutí o cenách energií. Ty jsou pro Maďary velmi citlivé téma, a jak ukazují průzkumy, snižování cen přímo v očích voličů posiluje popularitu Fideszu.

Ze včera zveřejněného průzkumu agentury Ipsos vyplývá, že podpora Fideszu stoupá a že prudce klesl počet voličů, kteří nechtějí jít k volbám. Rok před parlamentními volbami nechce jít volit 44 procent voličů, přičemž loni nechtělo jít volit 55 % voličů. Dnes by volby opět vyhrál Fidesz, i když by neměl nadpoloviční většinu. Takto vysokou podporu, oscilující kolem 45 % těch, kteří jsou rozhodnuti jít volit, měl Fidesz naposledy v létě 2011.

Na druhém místě by skončili s velkým odstupem opoziční socialisté, třetí nacionalistický Jobbik. Čtvrté místo obsadilo hnutí expremiéra Gordona Bajnaie „Společně 2014“, které se právě mění na politickou stranu a jedná o spolupráci se socialisty.

Jinými slovy, Viktor Orbán si to dobře spočítal. Zatímco státní regulační úřad HEO bude svádět soudní bitvy s jednotlivými firmami, čemuž se budou věnovat média, byznys i zahraniční pozorovatelé, ústavní dodatek, který zásadně omezuje pravomoci ústavního soudu, vejde v platnost. Dodatek navíc ruší předchozí pro Orbána nevýhodná rozhodnutí ústavního soudu.

A nad to, jak upozornila některá maďarská média, i když by třeba HEO procesy o snížení cen energií kompletně prohrálo, tak Orbán může s pomocí dvoutřetinové většiny v parlamentu prosadit jejich snížení o 15 procent. Od minulého týdne navíc platí zákon, že HEO může nařídit ceny bez možnosti odvolání k soudům, kromě soudu ústavního.

Premiér už tak označil rozhodnutí soudů z minulého týdne za skandální s tím, že firmy, které v Maďarsku vydělávaly a vydělávají miliardy, se nyní spojily „s protimaďarskými silami“. Podle Orbána nejen, že firmy, i když vyhrají soud, nesmějí po občanech vymáhat doplacení onoho desetiprocentního snížení.

Tato poněkud nepřehledná situace se dá pochopit jednoduchou logikou: Aby získal zpět přízeň většiny voličů, musí Fidesz v situaci pokračující hospodářské recese Maďarům nabídnout něco konkrétního, co pozitivně pocítí na svých peněženkách. A souboj dvoutřetinové parlamentní většiny s oslabenou a znejistělou soudní mocí, podpořený nacionalistickými podtóny vůči zahraničním firmám, se zdá být sázkou na jistotu. Zejména poté, co se pomocí masivního dodatku rok staré ústavy podařilo zkrotit ústavní soud.

Tradiční liberálně demokratické rozdělení politické moci mezi exekutivu, parlament a justici má tak v orbánovském Maďarsku zajímavou podobu.