Vlajky zavlají, politici promluví a plynaři otočí kohoutky dnes v poledne ve Veľkých Kapušanech na východním Slovensku. S velkou slávou tu Slováci otevřou reverzní plynové propojení s Ukrajinou, dlouho nepoužívanou trubku Vojany-Užhorod, kterou může Slovensko dodávat Ukrajině ročně až 10 miliard kubíků plynu - zhruba pětinu její spotřeby.

Je to zdánlivý paradox. Slovenská vláda, jejíž předseda Robert Fico byl o víkendu spolu s českým, maďarským a kyperským kolegou proti zpřísnění sankcí proti Rusku, podniká jeden z nejviditelnějších a nejpraktičtějších kroků na pomoc Ukrajině bojující o svoji samostatnost.

Však také Fico od počátku léta ve všech svých projevech, v nichž brojí proti sankcím, zároveň dodává, že Slovensko svůj díl pomoci Kyjevu udělalo a teď se mají snažit jiní. Podobně jako po sobotním summitu vždy zdůrazňoval, že nechce sankce na úkor růstu slovenské ekonomiky.

Z jeho pohledu je to železná politická logika: vybudování reverzního připojení až zas tolik nestojí, ale může se všude doma i v zahraničí ohánět tím, že Slovensko už udělalo dost.

Účinnost sankcí je sama o sobě diskutabilní, zejména v krátkodobém horizontu. O tom se debatuje i v Bruselu. Ficův postoj je dlouhodobý a až zas tolik nepřekvapí. Už v prvním kole jednání o sankcích Fico například prosazoval, aby největší ruská banka Sberbank na seznamu potrestaných vůbec nebyla.

A Fico rozhodně není osamocen, proruská koalice v EU nezahrnuje jen Slovensko, Maďarsko, Kypr, Řecko a (bohužel) Česko jako na posledním summitu, ale i různě ukryté zájmy v západních členských zemích unie.
Jenže jak ukázala řada reakcí na sociálních sítích po oznámení výsledků summitu, státy střední Evropy jako by zapomněly na to, že byly někdy v historii okupovány. A to nejen Rusy.

Slováci si den před summitem připomněli 70. výročí vypuknutí Slovenského národního povstání, ikonické akce, o jejímž smyslu se dodnes vedou debaty. A při té příležitosti hovořil nejen premiér Fico, ale i prezident Andrej Kiska. Ten sice na Fica nezaútočil přímo, ale pokusil se napravit jeho poněkud hodnotově zvrácenou utilitární politickou logiku.

„Lidé před 70 lety prokázali sebevědomí, smělost, odmítli opatrnost, odmítli filozofii, že ze všeho a vždy se dá nějak vychytračit, bez obětí, v závětří,“ řekl Kiska, který se snaží ve veřejných debatách na Slovensku ukázat, že jiná politika je možná.

„Na Slovensku žili a žijí lidé, kteří vědí, že na to, aby zlo zvítězilo, stačí málo: aby dobří lidé nedělali nic. A že proti zlu je třeba bojovat. Před 70 lety, v časech nejtěžších, i dnes - protože svoboda a lidská důstojnost nám za to stojí,“ ukončil projev prezident. Jiné než Ficovo Slovensko zřejmě existuje.