Klíč k pochopení skladby nové polské vlády, která se včera ujala úřadu v čele s premiérkou Ewou Kopaczovou, se nachází v polském volebním kalendáři. Za měsíc volby místní, v květnu příštího roku prezidentské a za rok na podzim volby parlamentní diktovaly nové šéfce vlády složit vládu tak, aby uspokojila všechny frakce vládní Občanské platformy.

Strana odchodem Donalda Tuska doslova osiřela, ale zároveň je nucena v sobě najít novou sílu. A že změna přináší naději, svědčí i včerejší průzkum listu Rzeczpospolita, podle něhož je popularita Ewy Kopaczové vyšší než byla Tuskova před jeho oznámením o odchodu.

Začátek ale nebyl příliš slavný. Páteční představení vlády se nervózní a v resortech ministrů chybující premiérce mírně řečeno nepovedlo.

Z 18 vyměnila pět ministrů. Největším překvapením je bývalý vicepremiér a ministr vnitra Grzegorz Schetyna v úřadu ministra zahraničí. Muž, kterého Tusk programově odsouval do pozadí, protože ve straně tvořil reálnou alternativu, bude mít nyní možnost vytvořit si znovu doma silnou mocenskou pozici. Na polské zahraniční politice se toho příliš nezmění až na to, že místo aktivního ministra Sikorského bude v zahraničních a bezpečnostních otázkách třímat více otěže prezident Bronislaw Komorowski.

Ve vládě zůstali všichni ekonomičtí ministři kromě vicepremiérky Elžbiety Bieńkowské, která bude eurokomisařkou. Místo ní bude eurofondy rozdělovat specialistka na železnice a dobrá přítelkyně premiérky Maria Wasiaková. Není to náhoda. Větší důraz než doposud se začne klást rychlejší modernizaci železničních koridorů, kam v tuto chvíli míří investice ve výši 20 mld zlotých.

A peníze z unie budou v Polsku potřeba. Hospodářský růst totiž zpomaluje. Ve třetím čtvrtletí nebude růst vyšší než tři procenta, v prvním čtvrtletí byl přitom 3,4 %. „Nová premiérka nemůže zpomalení zastavit, ale musí zajistit, aby ekonomiku co nejrychleji posílil příliv unijních fondů z rozpočtu na léta 2014 až 2020,“ domnívá se Andrzej Bobiński, analytik think-tanku Polityka Insight.

Kopaczová, o jejíchž schopnostech vést panují pochybnosti, tak vládní sestavou ukazuje, že přinejmenším ví, jak si zajistit klid ve straně.