Trpělivost, to teď potřebujeme nejvíc. Zatímco ve zpravodajství už problémy s letadly ustupují do pozadí, desítky tisíc lidí zůstávají v podobné situaci jako my v Šanghaji: na čekacích listinách leteckých společností, které nejsou schopné říci, kdy a jak budou kam létat.

Při podávání žádostí o prodloužení víz jsme dnes potkali českou rodinu, která si do Šanghaje zalétla na závody formule jedna. Jsou na čekacích listinách, ale pro jistotu si ještě koupili novou letenku - ale nejbližší možný termín je 4. května. Na víza se tady čeká několik dní, takže trpělivost je potřeba nejen při jednání s aerolinkami, ale i s místními úřady, které zajímá mnohem víc Expo, jež začně 1. května, než zoufalá situace cestujících. Člověka jen uklidní, že se stejně brzo do letadla nedostane, takže čekání na pas je zároveň čekáním na nový let.

Na 1. května je také možné koupit ultradrahou letenku (cca 100 000 Kč) se společností Air China směrem z Pekingu do Frankfurtu. Jiných možností moc není, China Eastern, která se nově stala členem aliance Sky team, kde jsou i ČSA, má stránky pro lety z Asie do Evropy jen v čínských znacích, takže tam se o možnosti letenek nic nedozvím.

Finnair, kterým máme letět, alespoň tady v Šanghaji nemá příliš aktivní přístup k řešení celé situace. Měli jsme aktualizovat na webových stránkách své kontaktní informace a čekat na SMS, která nám oznámí, do jakého letu jsme se kdy dostali. Možnost nasazení větších letadel nebo mimořádných letů je prý prakticky vyloučena, bylo nám řečeno.

Šanghaj je zajímavé město, ale mám obavy, že se stane testem mé trpělivosti a že už se sem nikdy nebudu chtít podívat, protože na něho teď budu mít příliš mnoho času.