Letadla létají, ale kdy bude místo pro mě? Těžko říct. Takže je třeba položit si otázku: Proč jsem vlastně v Šanghaji? Protože se tady koná světová výstava Expo 2010. Dneska byl třetí den zkušebního provozu a spolu s výpravou hongkongských a tchajwanských novinářů se i naše česká skupinka dostala dovnitř, aby mohla na vlastní oči spatřit div, kterým se místní tak rádi chlubí. Protože Peking měl olympiádu, Šanghaj má světovou výstavu. Praha a Brno, znáte to.

Čínský pavilon vypadá velkolepě a hlavní podívanou nabízí obří promítací sál, kde se promítá krátký hraný film o úspěších Číny v posledních třiceti letech. Je to propaganda ve stylu padesátých let v socialistickém Československu krát miliarda. Velkolepé, emocionální, pro západní pozorovatele až odpudivé. „Normální," byla reakce Číňana sedícího vedle mě na otázku, jak se mu to líbilo. Čili na masívní, nacionalistickou a přibarvující propagandu jsou tu zvyklí.

I když improvizace Číňanům obvykle spíš nejde, tady v Šanghaji, v metropoli byznysu, to je jinak. Takže jsme se mohli krátce trhnout a podívat na český pavilon. Ten ještě trochu trpí nedodělaností, ale uvědomme si, že oficiální zahájení je až 30. dubna. Stále před ním ale třetí nejdelší fronta v areálu, po Číně a Austrálii (v rámci zkušebního provozu dostali vstupenky zasloužilí členové strany, úřadů, škol, atd, aby se skutečný provoz imitoval co nejvíce, čili dnes bylo na výstavišti zhruba sto tisíc lidí).

Čeští kuchaři nám řekli, že jídlo, 500 porcí, došlo už za dvě hodiny, takže hosty napájeli zatím jen budvarem. Náš čínský průvodce tak mohl konečně pochopit, co je to pivo, a patřičně to ocenil. Uvnitř expozice jsou hostesky Číňanky, protože drtivá většina návštěvníků jsou a budou domácí, čeká se jich do října asi 70 miliónů. Podobně tomu je ve všech pavilonech, kde nejhezčí šanghajské dívky oblékají třeba africké nebo skandinávské barvy.

I když česká prezentace působila sympaticky, můj názor, který jsem si kdysi vytvořil na Expo v Hannoveru - kde mimochodem český pavilon v pláncích figuroval jako čečenský - to ale nezměnilo: peníze vložené do výstaviště, pavilonů a expozic by se daly utratit určitě mnohem lépe. Po 30. říjnu, kdy Expo zavře, se vypaří.