Index nákupních manažerů (PMI) měří náladu ve výrobním sektoru. Čím vyšší číslo, tím větší naděje budoucímu růstu manažeři dávají. Ten poslední ze včerejška dosáhl v Maďarsku bodu 57,9, nejvíce za tři roky. V Polsku stoupl na 55,4 a v Česku na 55,9. Možná je to tím, že Maďaři mají jinou metodologii, ale rozhodně je to důkaz, že maďarské ekonomice se v porovnání s předchozími lety daří.

Maďary - podobně jako Čechy, Poláky či Slováky - zachraňují především objednávky z Německa. Audi zvyšuje výkon ve své loni otevřené maďarské továrně. Nižší úroky Maďarské centrální banky a její speciální program pro malé a střední firmy pomáhají oživit ztrnulou domácí ekonomickou aktivitu. Podle ministerstva hospodářství maďarská ekonomika loni rostla o jedno procento HDP, což je o jednu desetinu lépe, než vláda oficiálně předpovídala.

Dva měsíce před parlamentními volbami by se tak mohlo zdát, že vládní strana Fidesz má dobře nakročeno k obhajobě dvoutřetinové většiny.

To by ale Maďarsko nesmělo být malou a otevřenou ekonomikou. Kvůli finančnímu tlaku na světové rozvíjející se ekonomiky klesal forint minulý týden na rekordně nízké hodnoty. Centrální banka se tak dostala do pasti: měla by měnu bránit zvýšením sazeb. Ty ale právě v poslední době snižovala, aby podpořila ekonomický růst. Domácí maďarský byznys totiž do velké míry svazují vysoké úroky a neochota bank půjčovat.

Dobrá situace maďarské ekonomiky a silný tlak na forint vedly dokonce k tomu, že se Csaba Szajlai, komentátor provládního listu Magyar Hírlap, nechal unést návrhem, aby vláda co nejdříve oznámila datum vstupu do eurozóny. Maďarsko podle něho nikdy nebylo splnění maastrichtských kritérií - zejména deficitu - tak blízko. Kurzová rizika, jedna z hlavních potíží maďarské politiky a ekonomiky posledních pěti let, by tak mohla být lehce odstraněna. Škoda jen - a to už autor nepíše - že Budapešť v poslední době nemá v Bruselu, který o pozvánce do eurozóny rozhoduje, právě pověst sídla euronadšenců a spolehlivých demokratů.

V pátek musel premiér Viktor Orbán investory znovu uklidňovat a sliboval v podstatě nemožné - že ve volebním roce poprvé od pádu komunismu nezvýší rozpočtový deficit.

Orbán se neomezuje jen na složité makroekonomické úvahy. Dva měsíce před volbami se v očích vlády stalo nejdůležitějším tématem snižování cen energií pro domácnosti. Vláda tudíž nepotřebuje zvyšovat deficit, když dělá - na rozdíl od minulosti - předvolební sliby na účet někoho či něčeho jiného, než je státní rozpočet. Parlament, kde má Fidesz dvoutřetinovou většinu, nyní schvaluje třetí snížení cen plynu, elektřiny a topení za rok a půl. Doposud Maďaři ušetřili dvakrát 10 procent, nyní by mohla cena plynu od 1. dubna klesnout o dalších 6,5%, od září elektřiny o 5,7% a ústředního topení od října o 3,3%.

Vedle energetických firem nezůstanou ušetřeny ani banky, které už platí zvláštní sektorové daně. Zákonem bude dáno, že Maďaři mají nárok měsíčně na dva výběry z bankomatu zdarma do výše dohromady maximálně 150 000 forintů. Výška jednoho výběru bude maximálně 75 000 forintů (241 eur).

A pokud bychom zůstali jen u ekonomických předvolebních témat, tak ještě zdaleka není u konce debata o nečekané smlouvě o stavbě dvou nových bloků jaderné elektrárny Paks, kterou získala (bez soutěže) ruská státní firma Rosatom. Orbán tvrdí, že dlouhodobě zajistí Maďarsku levnou elektřinu a zvýší tím jeho konkurenceschopnost. Opozice se zase snaží dokázat, že rozhodnutí o stavbě bylo ukvapené a zbytečně zemi zadluží.

Zatímco Maďary opět nejvíc vzrušuje stav jejich peněženek a hypotéčních splátek úzce svázaných s kurzem forintu, Orbánovi domácí liberální i západní kritici spíše prožívají novou aféru "kulturní války": stavbu kontroverzního pomníku připomínajícího okupaci Maďarska nacistickým Německem v roce 1944. Kolaborantský horthyovský režim, který se podílel na holocaustu, se tak prý vláda snaží dostat na roveň okupací zničených zemí ve střední Evropě.

Pohled na účty a kolony má dáti/dal by mohl být poměrně srozumitelný. Spletitost maďarské historie a její odraz v maďarské duši a symbolice úplně nepřispívá k pochopení její současnosti. Volební preference jsou ale výsledkem vlivu obojího - a Viktor Orbán je mistrem v míchání těchto témat. Jeho Fidesz tak má nakročeno svoji dvoutřetinovou většinu hlasů v parlamentu 6. dubna obhájit. I když kurs forintu nebude právě příznivý.