Šéfová maďarského daňového úřadu NAV Ildikó Vidaová v rozhovoru pro vládní list Magyar Némzet přiznala, že ona a ještě někdo z jejího úřadu je na americkém seznamu šesti osob z maďarské administrativy, kteří mají zákaz vstupu do USA.

Američané tento krok oznámili před dvěma týdny, aniž by šestici jmenovali. Spekulovalo se o různých jménech včetně několika ministrů. Oficiálně šlo o zákaz kvůli podílu na korupci či jejím krytí. Informaci, kterou zmíněná šestice dostala oficiálně od americké strany, vláda zveřejnila, ale beze jmen. A maďarští novináři celou středu doráželi na ministra hospodářství Mihályho Vargu, nadřízeného Vidaové, zda o zákazu věděl, nebo ne - protože ona říkala, že už před časem vládu informovala, zatímco Varga tvrdí, že se to dozvěděl den před publikací rozhovoru, tedy toto úterý.

Varga tak trochu vypadá jako hlupák už podruhé během týdne. Minulý týden musel překvapivě oznamovat zavedení internetové daně, aby v pátek vysvětloval její zrušení, které bez konzultací s vládou oznámil v rozhlasovém pořadu premiér Viktor Orbán.

Orbánova vláda driftuje východním směrem

Američané - jakkoli mohou mít podezření z korupce oprávněné - ale udělali onen zdánlivě banální administrativní krok jako výraz zoufalství. Vláda Viktora Orbána, ač nominálně americký spojenec v NATO a člen Evropské unie, driftuje nezadržitelně politicky východním směrem - nejen ke stylu vlády ruského prezidenta Vladimira Putina, ale i k obhajobě ruských zájmů uvnitř EU a NATO.

Budapešť totiž v nynější ukrajinské krizi hraje nebezpečnou hru s ruským plynem, která může mít dalekosáhlé důsledky pro celou střední Evropu. Nejprve po schůzce premiéra Orbána s šéfem ruského plynařského koncernu Alexejem Millerem přestala dodávat reverzním potrubím plyn bojující Ukrajině. Potom si Gazprom začal v poloprázdných maďarských zásobnících hromadit plyn, který by mohl dodávat evropským zákazníkům v případě, že by se z jakéhokoliv důvodu přerušil tok plynu přes Ukrajinu.

A nejnověji maďarský parlament schválil úpravu zákonů, která obchází současné regulace Evropské unie a umožňuje stavbu ruského plynovodu South Stream na maďarském území. Podle nových zákonů může v podstatě jakákoli plynařská společnost, která není certifikovaný plynový operátor, postavit plynovod. Jediné, co bude potřeba, je povolení maďarského energetického úřadu.

Stavbě South Streamu se snažila zabránit minulý týden končící Evropská komise, která donutila Bulharsko, aby stáhlo svůj souhlas se stavbou.

Ruský South Stream, jehož spolutvůrcem vedle Gazpromu má být italský koncern ENI, má být čistě politický nástroj: předražený a podnikatelsky neodůvodněný plynovod přes Černé moře a Balkán do střední Evropy. Přes Bulharsko a Srbsko se měl rozdělit na dvě větve, do Bosny a Hercegoviny a Chorvatska a přes Maďarsko, Slovinsko do Itálie a Rakouska. Gazprom odmítal základní požadavek Evropské komise, aby do plynovodu měli přístup i další dodavatelé plynu.

Nová Evropská komise okamžitě požádala Budapešť o vysvětlení nové legislativy, která by mohla dát návod i dalším zemím, jak evropská pravidla obejít.

Orbánova vláda tak je tak de facto ruským nástrojem, který testuje hranice schopností a možností společného evropského postupu. Takto otevřeně prorusky dosud žádná vláda členského státu Evropské unie v posledním roce, kdy se vyhrotila situace na Ukrajině, nejednala.

A opatrné kroky z Bruselu a Washingtonu svědčí o tom, že západní spojenci vlastně nevědí, jak s touto Orbánovou politikou naložit. Zákaz vstupu šesti vysokým vládním činitelům do USA je tak spíš výrazem zoufalství než promyšlené reakce na ruskou politiku "rozděl a poštvi proti sobě", která tak dobře funguje ve střední Evropě a která se samozřejmě nesoustřeďuje jen na Maďarsko.