Partie o zachování posledního zbytku síly legendárních odborů se rozehrála tento týden v Polsku. Podle odborářů až několik tisíc horníků zůstává v podzemí ve všech čtrnácti dolech největší důlní firmy v EU Kompania Weglowa. Ta je v situaci před bankrotem a vláda ji chce rozdělit, čtyři doly zavřít a zbylé převést na novou firmu. Z padesáti tisíc horníků mají být s dvouletým odstupným propuštěny tři tisíce, další dva tisíce mají odejít do předčasného důchodu s třemi čtvrtinami platu.

Odboráři od víkendu tvrdí, že plán je pro ně nepřijatelný, a postupně rozšiřují své protesty, během nichž spálili symbolickou postavu premiérky Ewy Kopaczové, které také vystavili parte. Situaci dnes vyostřili odborářští vůdci, kteří pohrozili tím, že se k horníkům připojí železničáři a pracovníci energetických firem.

Nejdále zašel šéf odborů Solidarita Piotr Duda. "Chtěl bych poslancům ze Slezska vzkázat: Víme, jaká jsou vaše jména a kde bydlíte. Imunita vám nepomůže," vyhrožoval s tvrdým výrazem ve tváři Duda. Reagoval na fakt, že poslanci mají schválit zvláštní zákon, který umožní na program restrukturalizace použít veřejné peníze ve shodě s právem Evropské unie.

Maršálek Sejmu Radoslaw Sikorski na dotaz médií uvedl, že Dudovo výrazivo, v němž ještě pohrozil celonárodní stávkou, je "na hranici trestní odpovědnosti".

Vláda zachovává takřka ledový klid. "Neurážíme se, protože chceme, aby dialog s odbory byl co nejkonstruktivnější," řekl v reakci ministr práce Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Vláda se brání tím, že standardní bankrot Kompanie Weglowe by připravil o práci ještě více horníků a nikdo by nedostal tak vysoké odškodné. Bylo by ještě složitější organizovat programy pro propuštěné. Zároveň se o tři ze čtyř dolů, které mají být zavřeny, začal zajímat Krzysztof Domarecki, jeden z nejbohatších Poláků, zakladatel firmy Selena, která vyrábí a v sedmdesáti zemích světa prodává polyuretanové pěny a další stavební materiál.

Vládní zmocněnec pro restrukturalizaci hornictví a náměstek ministra hospodářství Wojciech Kowalczyk řekl, že zájem o doly projevilo hned několik investorů. Pokud by se vláda s někým na odkupu dohodla, prodej podle něho potrvá nejméně půl roku.

Vláda se rozhodla pro restrukturalizaci na počátku volebního roku. Odboráři ovšem bojují o svoje přežití jako politické síly, protože jsou nejsilnější právě ve státních firmách, jako je Kompanie Weglowa. V širší veřejnosti zatím větší podporu nemají, a to i proto, že horníci mají mzdy vyšší, než je polský průměr, a že zeštíhlením musela v minulých letech projít řada firem - a to ve Slezsku, kde jsou soustředěny doly Kompanie Weglowe.

Většinová média jim také nejsou příliš nakloněna, poukazují často na fakt, že odboroví předáci jsou výborně placeni a nyní bojují hlavně o svá místa a že premiérka Kopaczová by měla šéfy odborů obejít a vysvětlovat celou situaci přímo horníkům.

Piotr Duda má ovšem blízko k šéfovi konzervativní opozice Jaroslawu Kaczyńskému, který zatím zůstává v pozadí, ale je nepochybné, že situaci se bude politicky pokoušet využít ve svůj prospěch.

V polském hornictví, kde vedle problematických státních firem fungují úspěšně i dvě soukromé důlní společnosti, nyní pracuje zhruba sto tisíc lidí. Nejradikálnějším zeštíhlením prošel obor v letech 1998 až 2002 za vlád Jerzyho Buzka, kdy se zavřelo 23 dolů a počet horníků se zmenšil o 102,6 tisíce lidí. Vláda také tehdy nabídla program sociální balíček na odchodnou, kterého využily dvě třetiny z nich.