Souboj o to, kdo nastoupí do Bílého domu po Baracku Obamovi, dostává jasnější kontury. Tedy aspoň trochu. Na jedné straně - tedy v táboře demokratů - stojí Hillary Clintonová, která má jediný problém - stále ultrapopulárního manžela Billa. Ten v pondělí připustil, že tedy odstoupil z vedení Clintonovy nadace, kdyby jeho žena byla zvolena. 

V demokratickém táboře jsou oficiálně další tři kandidáti, ale v zásadě je nikdo nebere vážně. Za to na druhé straně, u Republikánů, už začíná být poněkud plno. A každý z kandidátů jako by chtěl vyplnit jednu z vlastností, kterých - zdá se - má demokratická kandidátka na rozdávání.

Po pondělku tedy republikánský peloton vypadá následovně:

Carly Fiorina(ová) - bývalá šéfka firmy Hewlett Packard. Zatím jediná žena mezi republikánskými kandidáty a také jediná z byznysu (Clintonová byla kdysi advokátka)

Ben Carson - vstupuje z jiného světa, býval neurochirurgem, upozornil na sebe prosazováním rovné daně a soukromých zdravotnických účtů (zatímco Hillary se kdysi snažila o reformu zdravotního pojištění opačným směrem, což s odřenýma ušima prosazuje Barack Obama).

Mike Huckabee - také kdysi jako Bill Clinton býval guvernérem Arkansasu a v roce 2008 se neúspěšně ucházel o prezidentskou nominaci

Ted Cruz - potomek kubánského emigranta byl na začátku své profesní kariéry právníkem (jako Hillary), byl senátorem (jako Hillary), ale v republikánské straně se hlásí k její konzervativně národovecké odnoži Tea Party (která už má ovšem svůj vrchol za sebou)

Rand Paul - další z konzervativců svázaných s Tea Party a lékařů v republikánském pelotonu, byl senátorem (jako Hillary), jinak se od ní liší snad ve všem jako je odpor vůči manželstvím stejného pohlaví (chce federální zákaz).

Marco Rubio - původem právník (jako Hillary), se tento senátor z Floridy kubánského původu motá kolem kandidatury na prezidenta už od roku 2011. V březnu v průzkumech vyskočil na čelné místo mezi republikánskými kandidáty

Scott Walker - je guvernérem Wisconsinu a NENÍ právník jako Hillary. Jestli proto je jedním z favoritů republikánského pelotonu, není jasné. Ale politikou žije od střední školy, kdy pomáhal jako dobrovolník ve volební kampani jednoho z republikánských kandidátů a poté na vysoké škole vyšetřoval volební skandál ve studentském parlamentu (jako Hillary, která ve věku třinácti let pomohla odhalit volební podvod proti republikánu Richardu Nixonovi).

Ještě se čeká na oficiální oznámení Jeba Bushe, což je zatím další nepsaný favorit republikánské volby. Ten má výhodu a nevýhodu v jednom - protože je synem a bratrem bývalých prezidentů, kteří v historii rámují období vlády Billa Clintona, tak je jednoznačným ANTIHILLARY kandidátem.

A ještě přibudou další. Celkem má být republikánských kandidátů kolem dvaceti. Jediné, co tento republikánský dav kandidátů může uklidňovat, že od Jamese Buchanana, který vládl v letech 1857 až 1861, nebyli zvoleni dva demokratičtí prezidenti po sobě - s výjimkami Harryho Trumana a Lyndona Johnsona, kteří nastoupili po prezidentech, kteří zemřeli v úřadě.